Actor | Role | |
---|---|---|
Jonathan Groff | Holden Ford | |
Holt McCallany | Bill Tench | |
Anna Torv | Wendy Carr | |
Stacey Roca | Nancy Tench | |
Joe Tuttle | Gregg Smith | |
Marc Kudisch | Roger Wade | |
Duke Lafoon | Detective Chambers | |
Michael Park | Peter Dean | |
George R. Sheffey | John Boylen | |
Ryan Dinning | Officer Winston Brassel | |
Adam Zastrow | Gene Devier | |
Rhoda Griffis | Esther Mayweather | |
Meredith Jackson | Nurse | |
Cameron Britton | Edmund Kemper | |
Sonny Valicenti | ADT Serviceman |
Name | Job |
---|---|
Liz Hannah | Producer |
Katie Mack | Location Coordinator |
Vince Junkins | Transportation Captain |
Marc Scott | Transportation Coordinator |
Jim Davidson | Producer |
Paula Ashby | Hair Department Head |
Scott Curtis | Foley Mixer |
Stephen Urata | Sound Re-Recording Mixer |
John Roesch | Foley Artist |
Shelley Roden | Foley Artist |
Erik Messerschmidt | Director of Photography |
Marian Mullins Davis | Hairstylist |
Jeremy Molod | Supervising Sound Editor |
Ren Klyce | Sound Designer |
Danny Gonzalez | Gaffer |
Laura Pliskin | Art Department Coordinator |
Karla Torres | Production Coordinator |
Rachel Geary | Makeup Artist |
Gigi Williams | Makeup Department Head |
Leslie Sungail | Costume Supervisor |
Donna M. Belajac | Local Casting |
Andrea McKee | Associate Producer |
Mark Olshaker | Book |
John Douglas | Book |
Ceán Chaffin | Executive Producer |
Joshua Donen | Executive Producer |
Beth Kono | Executive Producer |
Peter Mavromates | Co-Producer |
William Doyle | Co-Producer |
Kirk Baxter | Co-Producer |
Steve Arnold | Production Design |
Jason Hill | Original Music Composer |
Allen Kupetsky | Unit Production Manager |
Jennifer Starzyk | Costume Design |
Laray Mayfield | Casting |
Jennifer Erwin | Executive Producer |
Charlize Theron | Executive Producer |
David Fincher | Executive Producer |
Malcolm Fife | Music Editor |
John Adkins | Location Manager |
Curtis Baruth | Construction Coordinator |
Jason Trosky | Special Effects Coordinator |
Anthony Cargioli | Boom Operator |
Karla Torres | Production Supervisor |
Courtenay Miles | Executive Producer |
Diana Stoughton | Assistant Set Decoration |
Lindsay Coda | Assistant Art Director |
James L. Eddy | Property Master |
Kamaura Eley | Key Hair Stylist |
Oana Bogdan Miller | Supervising Art Director |
Christopher Strollo | Production Sound Mixer |
Will Dearborn | "B" Camera Operator |
Brian S. Osmond | "A" Camera Operator |
Andrew Baseman | Set Decoration |
Eleni Diamantopoulos | Graphic Designer |
Michelle Audrina Kim | Key Makeup Artist |
Scott T. Coppock | Key Costumer |
Beth Ann Hoppe | Assistant Costume Designer |
Julie M. Anderson | Line Producer |
Brice Liesveld | Visual Effects Producer |
Stephen Urata | Sound Re-Recording Mixer |
David Fincher | Director |
Patrick Harbron | Still Photographer |
Paula Ashby | Hair Department Head |
Marie Ebbing | Music Editor |
Steve Bissinger | Sound Effects Editor |
Joe Penhall | Teleplay |
Kirk Baxter | Editor |
Cate Adams | Assistant Costume Designer |
Erik Messerschmidt | Director of Photography |
Courtenay Miles | First Assistant Director |
Ervette Mahan | Key Hair Stylist |
Jennifer Haley | Teleplay |
Carolyn Douglas | Makeup Artist |
Jennifer Nash | Background Casting Director |
Bill Marinella | Background Casting Director |
Joe Penhall | Story |
Jennifer Haley | Co-Producer |
Stuart Valberg | Second Assistant Director |
Chris Gridley | Dialogue Editor |
Allen Kupetsky | Unit Production Manager |