Actor | Role | |
---|---|---|
Tatiana Maslany | Sarah / Cosima / Alison / Helena / Rachel | |
Jordan Gavaris | Felix "Fee" Dawkins | |
Josh Vokey | Scott Smith | |
Maria Doyle Kennedy | Siobhan "Mrs. S" Sadler | |
Ari Millen | Mark / Rudy / Miller / Ira | |
Kevin Hanchard | Detective Arthur "Art" Bell | |
Kristian Bruun | Donald "Donnie" Hendrix | |
Matt Frewer | Dr. Aldous Leekie | |
Kristian Bruun | Donald "Donnie" Hendrix | |
Evelyne Brochu | Delphine Cormier | |
Natalie Lisinska | Aynsley Norris | |
Eric Johnson | Chad Norris | |
Millie Davis | Gemma Hendrix | |
Drew Davis | Oscar Hendrix | |
David Richmond-Peck | Olivier Duval | |
Priya Rao | Meera Kumar | |
Earl McLean Jr. | Teddy | |
Kristi Angus | Charity Simms |
Name | Job |
---|---|
David Fortier | Executive Producer |
Jimmy Robb | First Assistant Sound Editor |
Ivan Schneeberg | Executive Producer |
Geoff D.E. Scott | VFX Supervisor |
Allan Westlake | Construction Coordinator |
David Huband | Post Production Supervisor |
John Laing | Dialogue Editor |
Jerome McCann | Transportation Captain |
Steve Mrkobrada | First Assistant Camera |
Adrian Sheepers | Production Coordinator |
Bev Ross | Production Accountant |
Kaelin McCowan | Camera Operator |
Trevor Yuile | Original Music Composer |
Amon Tobin | Theme Song Performance |
Sharon Forrest | Casting |
Frank Gentile | Gaffer |
Paolo Perin | Key Grip |
Sarah Wormsbecher | Visual Effects Producer |
Gosia Kamela | Executive In Charge Of Production |
Susan Forrest | Casting |
Sean Burton | Best Boy Electric |
John Fawcett | Executive Producer |
Graeme Manson | Executive Producer |
Claire Welland | Producer |
Herwig Gayer | Sound Mixer |
Tom Bjelic | Sound Effects Editor |
Elizabeth Calderhead | Set Decoration |
Danny Burke | Lead Set Dresser |
Dale Lennon | Dialogue Editor |
Chris Radley-Walters | Transportation Coordinator |
Stephen Lynch | Makeup Designer |
Catherine Cooper | Assistant Production Coordinator |
Debra Hanson | Costume Design |
Mark Gingras | Sound Effects Editor |
Christopher Guglick | Sound Re-Recording Mixer |
John Dondertman | Production Design |
Michaela Cheyne | Art Direction |
Allison Barber | Unit Publicist |
Tatiana Maslany | Producer |
Marco DiFelice | Music Supervisor |
Eric Summerley | Carpenter |
Doug Slater | Set Designer |
Shaun Gratto | Sound Re-Recording Mixer |
Craig Williams | Property Master |
Chris Bridges | Prosthetic Designer |
Louise Hall | Script Supervisor |
Alex Levine | Co-Executive Producer |
Kerry Appleyard | Executive Producer |
MacKenzie Donaldson | Co-Producer |
Darci Cheyne | Assistant Costume Designer |
Jessica Stein | Actor's Assistant |
James Crouch | Production Manager |
Renée St. Cyr | Story Editor |
Patricia Cuthbert | Key Hair Stylist |
Andrea Boyd | Supervising Producer |
Bryn Garrison | Location Manager |
Joanna Moore | First Assistant Director |
John Fawcett | Director |
Benjamin Smith | First Assistant Camera |
Cynthia Amsden | Unit Publicist |
D. Gillian Truster | Editor |
Tyler Sellers | Key Grip |
Kristie Sills | Second Assistant Director |
Will Pascoe | Writer |