Actor | Role | |
---|---|---|
Paula Patton | Laura Price | |
Devon Sawa | Nico Jackson | |
JR Bourne | Tom Price | |
Aria Birch | Serena Price | |
Imogen Tear | Ruby Jackson | |
Carmel Amit | Jenny | |
Noel Johansen | Danny Jackson | |
Samantha Ferris | Captain Kendra Sarneau | |
Michael St. John Smith | Governor Preston DeKizer | |
Rebecca Staab | Colleen DeKizer | |
Greyston Holt | Kyle | |
Catherine Barroll | Grace Jackson | |
Hilary Jardine | Susanna Spencer | |
Drew Ray Tanner | Jessie Reid | |
Adam Abrams | Aaron | |
Camille Mitchell | Esperanza | |
Jedidiah Goodacre | Jason Tanner | |
Matt Visser | Logan | |
Serge Houde | Richard Ruskin | |
Janet Kidder | Marjorie | |
RJ Fetherstonhaugh | Blake Tanner | |
Chad Willett | Aide | |
Elissa Ciullo | Carmen | |
Tom Rowe | Fisherman |
Name | Job |
---|---|
Sandra-Ken Freeman | Extras Casting |
Ran Choi | Original Series Creator |
Chris Boettcher | Smoke Artist |
Sandes Ashe | Second Assistant Camera |
Lionel Barton | Colorist |
Masayo Takada | Second Assistant Camera |
Patrick Hogue | Digital Imaging Technician |
Sandra Montgomery | Script Supervisor |
Aaron Stewart | Gaffer |
Steve Martin | Transportation Coordinator |
Randy Lee | Stunt Coordinator |
Marc Hirschfeld | Casting |
Jeff Plecas | Key Grip |
Maria Livingstone | Costume Design |
Donna Smith | Property Master |
Leah Ehman | Makeup Department Head |
Jamie Forsyth | Additional Music |
Jackie Lind | Casting |
Steve Cochrane | Consulting Producer |
Rob Maier | Construction Coordinator |
Ron Pachkowski | Production Coordinator |
Jennica Harper | Consulting Producer |
Michael O'Connor | Co-Producer |
James Jandrisch | Original Music Composer |
Lei Leng Ong | Associate Producer |
Katalin Lippay | Hair Department Head |
Ran Choi | Executive Producer |
Wil Zmak | Co-Executive Producer |
Shelley Eriksen | Co-Executive Producer |
Danielle Kreinik | Co-Executive Producer |
Matthew O'Connor | Executive Producer |
Chris August | Production Design |
Joseph Broido | Executive Producer |
Ivan Fecan | Executive Producer |
Tim Gamble | Executive Producer |
Stephen Tolkin | Executive Producer |
Holly Redford | Producer |
Ross Redhead | Post Production Assistant |
Paddy Bickerton | Legal Services |
Holly Redford | Second Unit Director |
Scott Aitken | Location Sound Mixer |
Matthew O'Connor | Second Unit Director |
Kelly Cole | Sound Re-Recording Mixer |
Mark Currie | First Assistant Director |
Ryan Purcell | Camera Operator |
Tracey Renyard | Location Manager |
Jordan Acomba | First Assistant Editor |
Gordon Rempel | Editor |
Sandes Ashe | First Assistant Camera |
Ian Smith | Production Manager |
David Heimbecker | Second Assistant Director |
Denise Nadredre | Set Decoration |
Trevor Holbrook | Camera Operator |
Rob Coxford | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Wale | Director of Photography |
Stephen Tolkin | Writer |
David Frazee | Director |
Rudy Mawson | First Assistant Camera |
Bill Mills | Special Effects Coordinator |