Actor | Role | |
---|---|---|
Eliza Taylor | Clarke Griffin | |
Tasya Teles | Echo | |
Marie Avgeropoulos | Octavia Blake | |
Bob Morley | Bellamy Blake | |
Chuku Modu | Gabriel Santiago | |
JR Bourne | Russell Lightbourne VII / Sheidheda | |
Shelby Flannery | Hope Diyoza | |
Shannon Kook | Jordan Green | |
Lindsey Morgan | Raven Reyes | |
Richard Harmon | John Murphy | |
Lindsey Morgan | Raven Reyes | |
Richard Harmon | John Murphy | |
Ricky Whittle | Lincoln | |
Rhys Ward | Atom | |
Sachin Sahel | Jackson | |
Aaron Miko | John #2 | |
Ben Cotton | Red | |
Freda Perry | Council Member #1 | |
Sharon Taylor | Council Member #2 | |
Hiro Kanagawa | Council Member #3 | |
Jake Croker | Rough Looking Boy | |
Bill Marchant | Senior Council Member | |
Nicole Hombrebueno | Satisfied Girl | |
Dalias Blake | Other Tech | |
Joleigh Schultz | Hard Looking Girl | |
Primo Allon | Chief Guard (uncredited) | |
Eli Goree | Wells Jaha | |
James Forrester | Juvenile Delinquent (uncredited) |
Name | Job |
---|---|
Kass Morgan | Book |
Leslie Morgenstein | Executive Producer |
Jason Rothenberg | Executive Producer |
Jeff Vlaming | Co-Executive Producer |
Emanuel Fidalgo | Co-Producer |
Ed Fraiman | Executive Producer |
Kim Shumway | Executive Producer |
Drew Lindo | Co-Executive Producer |
Sean Crouch | Co-Executive Producer |
Tim Scanlan | Co-Executive Producer |
Miranda Kwok | Supervising Producer |
Alyssa Clark | Supervising Producer |
Charles Lyall | Producer |
Erica Meredith | Producer |
Carli Barber | Music Editor |
Linda-Lisa Hayter | Script Supervisor |
Sandra Matossi | Production Accountant |
Randy Stamhuis | Key Grip |
John Adams | Gaffer |
Dustin Farrell | Decorator |
Marshall Virtue | Stunt Coordinator |
Katia Stano | Costume Designer |
Tanya Howard | Key Makeup Artist |
Luyen Vu | Editor |
Andrea French | Set Decoration |
Philip Linzey | Director of Photography |
Akela Cooper | Executive Story Editor |
Billy Gottlieb | Music Supervisor |
James Kusan | Production Sound Mixer |
Sheri Mayervich | Location Manager |
Janice Workman | Key Hair Stylist |
Aleya Naiman | Property Master |
Heike Brandstatter | Casting |
Coreen Mayrs | Casting |
Danielle Aufiero | Casting |
Barbara Fiorentino | Casting |
Melissa Lukacevic | Second Assistant Director |
Greg Zenon | First Assistant Director |
Scott Graham | Production Manager |
Marc Dauer | Music |
Liz Phair | Music |
Evan Frankfort | Music |
Jason Rothenberg | Writer |
Matthew Budgeon | Production Designer |
Elizabeth Craft | Executive Producer |
Sarah Fain | Executive Producer |
Gina Girolamo | Executive Producer |
T.J. Brady | Producer |
Jason Rothenberg | Executive Producer |
Leslie Morgenstein | Executive Producer |
Dean White | Director |
Tim Scanlan | Co-Producer |
Tracy Bellomo | Co-Producer |
Bruce Miller | Co-Executive Producer |
Dean White | Supervising Producer |
Kira Snyder | Co-Producer |
Jae Marchant | Producer |
Rasheed Newson | Producer |
Matthew Miller | Consulting Producer |
Michael Cliett | VFX Supervisor |
Peter Austin | Supervising Sound Editor |