Actor | Role | |
---|---|---|
Jim Parsons | Sheldon Cooper | |
Johnny Galecki | Leonard Hofstadter | |
Kaley Cuoco | Penny | |
Simon Helberg | Howard Wolowitz | |
Kunal Nayyar | Rajesh Koothrappali | |
Melissa Rauch | Bernadette Rostenkowski | |
Mayim Bialik | Amy Farrah Fowler | |
Kevin Sussmann | Stuart David Bloom | |
Kevin Sussman | Stuart Bloom | |
Laura Spencer | Emily Sweeney | |
Craig Welzbacher | Candidate #1 | |
Kurt Koehler | Candidate #2 | |
Arshad Aslam | Candidate #3 |
Name | Job |
---|---|
David Saltzberg | Scientific Consultant |
Bruce Peters | Production Sound Mixer |
Barenaked Ladies | Theme Song Performance |
Chuck Lorre | Executive Producer |
Bill Prady | Executive Producer |
Peter Chakos | Editor |
Steven V. Silver | Director of Photography |
Julie Fleischer | Script Supervisor |
Ken Miller | Casting |
Ann Shea | Set Decoration |
Mary T. Quigley | Costume Design |
Bob La Masney | Sound Re-Recording Mixer |
John Shaffner | Production Design |
Nikki Valko | Casting |
Charlie McDaniel | Sound Re-Recording Mixer |
Scott L. London | Property Master |
Mary T. Quigley | Co-Producer |
John Greene | Gaffer |
Robinson Green | Unit Production Manager |
Steven Molaro | Executive Producer |
Francoise Cherry-Cohen | Art Direction |
Kristy Cecil | Producer |
Todd Morris | Assistant Editor |
Vikki McCarter | Makeup Department Head |
Linda Cowan | Key Makeup Artist |
Sylvia Surdu | Key Hair Stylist |
Steve Holland | Executive Producer |
Eric Kaplan | Executive Producer |
David Goetsch | Executive Producer |
Maria Ferrari | Executive Producer |
Faye Woods | Hair Department Head |
Peter Chakos | Co-Executive Producer |
Justin Hetzel | Co-Producer |
Charlie Back | Associate Producer |
Ryan Berdan | Co-Producer |
Robinson Green | Producer |
Alexandra Barbone | Post Production Supervisor |
Andy Gordon | Co-Executive Producer |
David Pearce | Key Grip |
Tara Treacy | Casting |
John DeChene | Camera Operator |
Richard Price | Camera Operator |
Brian W. Armstrong | Camera Operator |
Adam Faberman | Executive Story Editor |
Shannon Timberlake | Production Coordinator |
Rick Puccio | Construction Coordinator |
Jamie Hitchcock | Camera Operator |
Anthony Del Broccolo | Co-Executive Producer |
Tara Hernandez | Co-Executive Producer |
Jeremy Howe | Co-Executive Producer |
Sara Markowitz | Costume Supervisor |
Nikki Lorre | Second Assistant Director |
Steven Molaro | Teleplay |
Eric Kaplan | Story |
Maria Ferrari | Teleplay |
Mark Cendrowski | Director |
Steve Holland | Story |
Maria Ferrari | Co-Executive Producer |
Chuck Lorre | Story |
Jim Reynolds | Co-Executive Producer |
Eric Kaplan | Co-Executive Producer |
Steve Holland | Co-Executive Producer |
David Goetsch | Co-Executive Producer |
Tara Hernandez | Teleplay |
Anthony Joseph Rich | First Assistant Director |