Actor | Role | |
---|---|---|
Laura Fraser | DS Annie Redford | |
Siobhan Finneran | DCI Lauren Quigley | |
Don Gilet | Dr. Blake Albrighton | |
John Sessions | DCI Frank Smilie | |
Alastair Mackenzie | Craig Petrie | |
Oliver Greenall | Jordan Whitehead | |
Shona McHugh | Evie Redford | |
Jim McMeekin | Michael Yuill | |
Murray Fraser | PC Jason Denny | |
Jack Bannon | Kieran Whitehead | |
Conor McCarry | Dessie Toner | |
Gray O'Brien | Alan Redford | |
Olivia Morgan | Reporter | |
Mark Wood | Technical Support Officer | |
Hannah Donaldson | Laboratory Technician | |
Cherry Campbell | Isla Marr | |
William Ash | Leighton Thomas | |
Keiran Gallacher | Jonjo Patterson | |
Shereen Martin | Kirsty Petrie | |
John Heffernan | Dr. Simon Marr | |
Moray Hunter | Ken Patterson | |
Jenny Ryan | Nicole Patterson | |
Vicki Liddelle | Angusina McGrellish | |
George Anton | Don McGrellish | |
Grant Crookes | Police Officer | |
Fraser James | Oliver Tench | |
Simone Lahbib | Mhari Toner | |
Euan Stamper | Crawford Baxter | |
Lisa Livingstone | Sarah McKinnon | |
Ron Donachie | Iain Sutherland | |
Anita Vettesse | Bea Whitehead |
Name | Job |
---|---|
Elizabeth Edgar | Production Coordinator |
Zoe Gilchrist | Production Secretary |
Michael Higson | Location Manager |
Jo Blanket | Publicist |
Lee McKellar | Assistant Editor |
Phil Whittaker | Key Grip |
Jonny Mackenzie | Lighting Technician |
Andrew Mits M'Itwamwari | Focus Puller |
Clyde Jones | Clapper Loader |
Simon Trundle | Foley Artist |
Micheal MacKinnon | Sound Re-Recording Mixer |
Phil Diamond | Boom Operator |
Simon Gershon | Sound Effects Editor |
Ben Cross | Foley Artist |
Stuart Bruce | Sound Recordist |
Piero Jamieson | Property Master |
Iain Anderson | Dialogue Editor |
Derek Fraser | Construction Manager |
Tracey Warren | Assistant Director |
Danny Khoudary | Unit Manager |
Katy Engels | Production Manager |
Stephanie Lynne Smith | Makeup Designer |
Jean Kerr | Art Direction |
Delia Letham | Makeup Artist |
Andy Harris | Production Design |
Ben Bartlett | Music |
Gill Horn | Costume Design |
Orla O'Connor | Casting |
Ross McKenzie | Executive Producer |
Alan J. Wands | Producer |
Tim Haines | Executive Producer |
Donald MacKinnon | Line Producer |
Natalie Usher | Executive Producer |
Malcolm Rumbles | Floor Runner |
Colin Monie | Editor |
Stephen Brady | Writer |
Denis Crossan | Director of Photography |
Brian Kelly | Director |
Abbi Collins | Stunt Coordinator |